30–lecie klubu piłkarskiego Zryw Pszczyna

Utworzone: czwartek, 21 maja 2015

Klub sportowy Zryw Pszczyna przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Pszczynie ma już 30 lat. Z okazji jubileuszu Zryw zagrał z reprezentacją pszczyńskich samorządowców i dziennikarzy.

Pszczyński zakład poprawczy powstał 45 lat temu. Na pomysł resocjalizacji poprzez sport wpadli tam w 1985 roku.

- Nigdy nie mieliśmy koszulek, na których był napis "Zakład Poprawczy". Nasi wychowankowie reprezentowali klub sportowy Zryw Pszczyna, a występ w drużynie był dla nich nagrodą, na którą trzeba było zasłużyć dobrym zachowaniem - opowiada Marek Szklorz, wcześniej zawodnik Zrywu, a od 1999 roku trener drużyny.

Nazwę dla drużyny wymyślili sami wychowankowie. Pochodzi ona od tzw. "zrywek", czyli ucieczek z zakładu. - Kiedy zaczynaliśmy nie do pomyślenia było, że któryś z naszych wychowanków będzie chciał grać w jednej drużynie z wychowawcami, a co dopiero ze strażnikami z zakładu. Na boisku okazało się jednak, że wszyscy są równi, a to doskonały element resocjalizacyjny - mówi Andrzej Kegel, były dyrektor placówki, wciąż prezes klubu Zryw.

Drużyna obecnie gra w Pszczyńskiej Amatorskiej Lidze Piłkarskiej, ale z okazji jubileuszu 30-lecia zaprosiła reprezentację samorządowców i dziennikarzy z powiatu pszczyńskiego na swoje, pełnowymiarowe i naturalne boisko. W drużynie zagrali: Paweł Sadza - starosta pszczyński, Maciej Stieber - dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie, Michał Czernek - dyrektor Pszczyńskiego Centrum Kultury, Jacek Kotajny - dyrektor sportowy GTS-u Bojszowy, właściciel firmy El-Bud, Jacek Bielenin - redaktor naczelny "Gazety Pszczyńskiej", Tomasz Kropidło - redaktor sportowy "Gazety Pszczyńskiej" i portalu sps24.pl, Szymon Skrzypiec - pracownik Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Michał Ziebura - były piłkarz m.in. LKS-u Łąka, członek stowarzyszenia "Dla Ziemi Pszczyńskiej", Szymon Miczek - były pracownik Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich i Paweł Przybyła - dziennikarz z biura prasowego Podbeskidzia Bielsko-Biała. Gościnnie w drużynie wystąpił Patryk Sojka - pracownik zakładu i gracz Zrywu, a za selekcję odpowiadał Michał Pawlak - dziennikarz sportowy katowickiej "Gazety Wyborczej" i portalu śląsk.sport.pl.

Przed spotkaniem starosta pszczyński Paweł Sadza wręczył dyrektorowi placówki statuetkę Żubra w podziękowaniu za 45 lat pracy i 30 lat istnienia drużyny piłkarskiej. Listy gratulacyjne i sprzęt sportowy przekazali także Piotr Łapa - rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pszczynie oraz Dariusz Zuber - dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie.

Mecz był wyrównany. W pierwszej połowie jednak to Zryw był aktywniejszy. Kilka razy drużynę samorządowców i dziennikarzy ratował Jacek Kotajny w bramce. W drugiej połowie Reszta Pszczyny ruszyła śmielej do ataku, a jako pierwszy bramce gospodarzy zagroził Tomasz Kropidło, ale trafił w słupek. Później Paweł Przybyła zagrał do Kropidły, a ten został powalony w polu karnym. Jedenastkę pewnie wykorzystał Kotajny. Gdy wydawało się, że dziennikarze i samorządowcy dowiozą zwycięstwo do końcowego gwizdka - gola na 1:1 zdobył Aleks Nazim. W konkursie rzutów karnych lepiej spisali się jednak goście - wygrali 4:3 i zrewanżowali się Zrywowi za porażkę sprzed pięciu lat.

Mecz z okazji 30-lecia Zrywu Pszczyna, 20 maja 2015 r.
Zryw Pszczyna - Samorządowcy i Dziennikarze 1:1 (0:0), 3:4 w rzutach karnych
Bramki: 0:1 - Jacek Kotajny (z rzutu karnego), 1:1 - Aleks Nazim

Skład Zrywu: Zbigniew Jacek, Marcin Kawecki, Paweł Kristof, Marcin Balon, Wacław Siry, Grzegorz Kurzydło, Aleksander Mrzyczek, Beniamin Żbik, Krzysztof Hunger, Łukasz Sosnowski, Adam Adamczyk, Aleks Nazim, Rafał Breske, Adrian Krotliński, Michał Toch, Remigiusz Niewiadomski. Trener Marek Szklorz.

Skład Samorządowców i Dziennikarzy: Paweł Sadza, Maciej Stieber, Michał Czernek, Jacek Kotajny, Jacek Bielenin, Tomasz Kropidło, Szymon Skrzypiec, Michał Ziebura, Szymon Miczek, Paweł Przybyła, Patryk Sojka. Kierownik drużyny Michał Pawlak.

Michał Pawlak

Więcej zdjęć na facebook'owym profilu Pszczyńskiej Fundacji Wspierania i Rozwoju Sportu
Fot. Arkadiusz Gardiasz