Wyróżnili zasłużonych dla pszczyńskiej siatkówki

Utworzone: sobota, 27 września 2014

Polskie Związek Piłki Siatkowej wyróżnił Srebrną Odznaką Honorową Macieja Stiebera, dyrektora Powiatowego Ośrodka Sportu i rekreacji w Pszczynie oraz Mariusza Błaszczyk, trenera zespołu młodziczek UKS Centrum przy POSiR Pszczyna.

Uroczyste wręczenie odznaczeń nastąpiło podcza.s wrześniowej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego. W imieniu władz siatkarskiej federacji wyróżnionym odznaczenia wręczył Witold Grochowski, prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej w Katowicach. Wyróżnieni otrzymali również listy gratulacyjne od Eugeniusza Pająka, przewodniczącego rady Powiatu pszczyńskiego oraz Pawła Sadzy, starosty pszczyńskiego.

Podczas tej samej sesji szef śląskiej siatkówki wręczył również pamiątkowy grawerton dla PLKS-u Pszczyna jako forma gratulacji za awans zespołu seniorek do I ligi siatkówki kobiet. Odebrał go Józef Tetla, wieloletni prezes PLKS-u.

Uzasadnienia:

Maciej Stieber - dyrektor Powiatowego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pszczynie
W kierowanym przez niego Ośrodkiem siatkówka jest bardzo ważną dyscypliną. To w hali POSiR odbywają się mecze PLKS Pszczyna w roli gospodarza spotkań ligowych, pucharowych oraz turniejów towarzyskich. Kierowany przez Pana Macieja Stiebera Ośrodek jest również organizatorem i współorganizatorem: Ligi Siatkówki Pszczyna-Goczałkowice (wcześniej Powiatowej Amatorskiej Ligi Siatkówki), turniejów siatkówki plażowej dla kobiet, mężczyzn oraz młodzieży (m.in. Mistrzostw Śląska kobiet i młodziczek, Regionalne Mistrzostwa Miast Śląska czy Młodzieżowe Grand Prix w siatkówce plażowej, towarzyskie turnieje regionalne). W organizację i współorganizację tych przedsięwzięć czynny udział brał kierowany przez dyrektora Macieja Stiebera Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie, który wspierał te działania zarówno finansowo jak i organizacyjnie.

Pan Maciej Stieber jest bardzo zaangażowany w sportowy rozwój dzieci i młodzieży. To m.in. z jego inicjatywy przy Ośrodku powstała sekcja siatkówki dziewcząt. Obecnie, w projekcie p.n. "Szkółka Siatkówki Dziewcząt" trenuje ponad 100 zawodniczek z roczników 1999-2004. Wszystkie zespoły biorą udział w rozgrywkach: młodziczek Śląskiego ZPS, Minisiatkówki Kinder+Sport, turniejach towarzyskich Dziewczęta biorą również udział w obozach sportowych oraz wyjazdach na mecze ligowe Orlen Ligi.

Należy podkreślić, że Pan Maciej Stieber jest również mocno
zaangażowany w rozwój bazy sportowej dla siatkówki plażowej. Boiska piaskowe POSiR powstały właśnie z inicjatywy Pana Macieja Stiebera. Wkomponowanie ich na terenie pomiędzy halą sportową oraz Kompleksem Sportowym "Moje Boisko - Orlik 2012" sprawiło, że obiekty POSiR-u w Pszczynie przy ulicy Zamenhofa 5a stały się znakomitą areną sportową, w szczególności na potrzeby siatkówki i siatkówki plażowej. Jako mieszkaniec swojego osiedla Pan Maciej Stieber zainicjował oraz wspierał logistycznie i materiałowo również budowę boiska do siatkówki plażowej przy Publicznym Gimnazjum nr 4 w Pszczynie, dzięki któremu mogą z niego korzystać uczniowie dwóch szkół (oprócz PG 4, również mieszczącej się nieopodal Szkoły Podstawowej nr 4) oraz mieszkańcy Pszczyny.

Rozwój Ośrodka, również w kontekście jego działalności w zakresie
siatkówki, jest niewątpliwym sukcesem Pana Macieja Stiebera. Podejmowane przez niego decyzje mają na celu zrównoważony rozwój tej dyscypliny na terenie powiatu pszczyńskiego.

Mariusz Błaszczyk - trener zespołu młodziczek UKS Centrum przy POSiR Pszczyna
Przez wiele lat występował w Ekstraklasie siatkówki mężczyzn. Reprezentował w niej barwy GKS-u Kazimierz Płomień Sosnowiec. W 1996 roku z tym zespołem zdobył Mistrzostwo Polski. Jak się okazuje, mimo że od tego czasu upłynęło już 18 lat, jest to ostatnie Mistrzostwo Polski w seniorskiej siatkówce dla klubu z Zagłębia Dąbrowskiego. Barwy klubu z Sosnowca reprezentował w sumie
przez 11 sezonów. Polską siatkówkę reprezentował również w 1.
Bundeslidze w barwach: Moerser SC i Volley Dogs Berlin (cztery sezony) oraz lidze cypryjskiej: Omonia Nikozja, z którym zajął 3. miejsce w rozgrywkach ligowych oraz zdobył Puchar Cypru.

Pan Mariusz Błaszczyk ma za sobą również grę w reprezentacji Polski.
Narodowe barwy reprezentował zarówno w kadrze juniorów jak i seniorów. Z kadrą juniorów wziął udział w Mistrzostwach Świata juniorów. Znajdował się również w szerokiej kadrze reprezentacji siatkarzy na Igrzyska XXV Olimpiady w Atlancie. W sumie w kadrze reprezentacji Polski rozegrał kilkadziesiąt spotkań.

Obecnie Pan Mariusz Błaszczyk swoje bogate doświadczenie przekazuje młodym adeptkom siatkówki trenującym w Szkółce Siatkówki Dziewcząt prowadzonej przez Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie oraz UKS Centrum Pszczyna. Opiekuje się zespołem młodziczek z rocznika 2000. Stworzył od podstaw tę drużynę. Pod jego okiem rozwijają się talenty dziewczyn, które mimo że trenują siatkówkę od niespełna dwóch lat, już zostały dostrzeżone przez trenerów kadry Śląska.

Zaangażowanie Pana Mariusza Błaszczyka w Szkółkę Siatkówki Dziewcząt jest widoczne zarówno podczas zajęć treningowych jak i wszystkich przedsięwzięciach organizowanych z myślą o zawodniczkach trenujących w Szkółce; tj. obozy sportowe (gdzie pełni również rolę wychowawcy), wyjazdy na mecze ekstraklasy siatkarek oraz turnieje.