Zimą w góry?

Utworzone: niedziela, 28 lutego 2016

Na początek ferii Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK" przygotował dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych a także dla mieszkańców powiatu pszczyńskiego dwudniową wycieczkę w góry. Z propozycji skorzystało 17 osób, co podyktowane było ilością dostępnych miejsc noclegowych. Osoby te w dniach 13-14.02.2016 r. wybrały się w Beskid Żywiecki. Ze względu na duże zróżnicowanie wieku uczestników (najmłodszy miał 7 lat) trasa wycieczki została odpowiednie dobrana, tak aby wszyscy byli w jak największym stopniu usatysfakcjonowani z dwudniowego pobytu w górach. W Pszczynie nie było tego widać, ale w górach panowały typowo zimowe warunki, co dla dobrze przygotowanej grupy nie stanowiło dużych trudności. Wędrówka rozpoczęła się w Milówce i w pierwszy dzień uczestnicy przez Halę Boraczą, Halę Lipowską dotarli do Schroniska na Rysiance, gdzie czekała na nich gorąca obiadokolacja i nocleg. Pierwszy dzień pozwolił turystom na zapoznanie się z historią Żywiecczyzny, budową geologiczną Beskidu Żywieckiego a także z kilkoma panoramkami. Po regeneracyjnej nocy kolejny dzień rozpoczął się od Mszy Świętej prowadzonej przez księdza - kursanta Akademickiego Koła Przewodników Górskich w Bielsku-Białej. AKPG w Bielsku - Białej organizuje atrakcyjne kursy dla kandydatów na przewodników górskich a właśnie 13 lutego odbyło się "blachowanie" kolejnej grupy "świeżych" przewodników. Po śniadaniu i wymeldowaniu grupa wyszła na kolejny dzień wędrówki. Tym razem trasa już nie była tak bogata w panoramki, ponieważ prowadziła do Żabnicy Skałki i dalej do Węgierskiej Górki. W trakcie wędrowania panujące warunki umożliwiły skorzystanie z rakiet śnieżnych a poruszanie się w nich dla części uczestników było całkiem nowym doświadczeniem. W trakcie tego dnia uczestnicy zapoznali się przede wszystkim z historią miejscowości Węgierska Górka,zarówno tą starszą, związaną z nazwą, jak i tą bardziej współczesną związaną z bitwą pod Węgierską Górką (2-3.09.1939r.). Uczestnicy zobaczyli jeden z fortów obronnych ("Wędrowiec") wchodzący w skład rygla obronnego "Węgierska Górka".

Po dwóch dniach bezpiecznego wędrowania po Beskidzie Żywieckim, wszyscy w niedzielne walentynkowe popołudnie wrócili do Pszczyny. Zapraszamy osoby zainteresowane turystyką do wyjazdów w góry te bliższe a czasami i te dalsze.

Uczniowski Klub Sportowo - Turystyczny "DIABLAK" współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz Urzędem Miejskim w Pszczynie. W organizowanych przez nas wycieczkach biorą udział zarówno uczniowie szkół podstawowych wspólnie z rodzicami, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, studenci oraz osoby już pracujące.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl

Opiekunowie Klubu Agnieszka i Artur Wojciechowie